אודות

קבוצת אמפא, בראש ובראשונה, היא סיפור של אנשים.

אמפא (America Palestine Automobile Co). הוקמה בשנת 1933 כסוכנות של משאיות, מכוניות ומנופים. לאחר קום המדינה, בתקופת הצנע, היה בארץ מחסור חמור במקררים איכותיים – ומייסדי החברה ראו לנגד עיניהם מפעל 'כחול-לבן' המייצר מקררים עמידים לכל דורש.

החברה הלכה והתפתחה, ומקרריה נמכרו בכל רחבי המדינה. האגדה מספרת כי דוד בן גוריון עצמו קנה לביתו מקרר, והודות לקשרי החברות בינו לבין מייסד החברה הגיע המקרר תוך זמן קצר משהובטח. פולה, אשתו הנרגשת של בן גוריון, הביעה את שמחתה במשפט "כשיש חברים לא צריך פרוטקציות" –  ויצרה בדבריה אלו את המשפט הישראלי האלמותי.

במרוצת השנים הקימה אמפא מפעלים נוספים וייצרה מגוון רחב של מוצרים: מקלטי רדיו, מוצרי פלסטיקה, דלתות ועוד. על מנת לאפשר את הפעילות התעשייתית שלה רכשה הקבוצה שטחי נדל"ן רבים והשקיעה בקשת רחבה של קרנות וחברות.

בשנת 1998 נרכשה הקבוצה על ידי שלומי פוגל, שוקי וולף ותולי צדר – מהלך שהיווה נקודת מפנה של ממש בהתפתחותה של הקבוצה - ושבע שנים לאחר מכן, בשנת 2005, הצטרפה גם משפחת נקש.

 

לאחר שנים לא קלות שעברו על המשק הישראלי בכלל ועל הקבוצה בפרט, גיבשו השותפים הנכנסים אסטרטגיה חדשה. מרבית הפעילות התעשייתית (למעט מפעל אמרז לניפוח בקבוקי פלסטיק, הפועל עד היום) נסגרה, והשטחים שהתפנו נוצלו להקמת פרויקטים נדל"ניים.

האסטרטגיה החדשה של הקבוצה הוכיחה את עצמה: על המגרש של מפעל אמקור המקורי בתל אביב הוקם מגדל אלקטרה, מהמגדלים המרשימים והמתקדמים בישראל, ושטחים נוספים הוסבו לשטחי מגורים ומסחר.

 

 

 

בשני העשורים שחלפו מאז הלכה קבוצת אמפא וצמחה, וכיום היא מובילה כמה תחומי פעילות:   

  • נדל"ן – תחום הפעילות המרכזי של הקבוצה, הכולל בתוכו הן נדל"ן מניב (דרך אמפא נדל"ן) והן נדל"ן למגורים (דרך אמפא ישראל)
  • פיננסים – פעילות מגוונת הכוללת השקעות מסוגים שונים וגיוסי הון (דרך אמפא קפיטל)
  • תעשייה – ענף זה בא לידי ביטוי במפעל אמרז, הממשיך לשגשג עד היום
  • אנרגיה – הקבוצה שותפה בפרויקט לאומי לאגירה שאובה – הפקת חשמל מזרם מים בצוק מנרה
  • נדל"ן חדשני – לקבוצה שותפות בישראל עם WeWork, החברה המובילה בעולם בהשכרת חללי עבודה משותפים, ועם Selina, רשת ההוסטלים והאירוח הבין-לאומית
  • מלונאות – בבעלות הקבוצה מספר בתי מלון בישראל, לרבות מלון רמות והמיזם המלונאי Chic Shacks
  • לוגיסטיקה – לקבוצה בעלות בנמל אילת, והיא פועלת לפיתוח הלוגיסטי שלו
  • חקלאות – פעילות הקבוצה בענף החקלאות כוללת בעלות בחברת אגרקסקו כרמל, מותג החקלאות הוותיק והמוביל, פיתוח זנים מתקדמים של תות שדה וגידול אוכמניות ברמת הגולן
  • מדרשת רופין – השותפות במדרשת רופין כוללת ניהול מעונות סטודנטים, בתי ספר, מרכז אקדמי, בית ספר למכונאים, מכון נובל אנרג'י להכשרת עובדים בתחום הגז הטבעי ועוד
קבוצת אמפא ממשיכה להתפתח, ליזום, לקדם תחומי פעילות חדשים ולהציב לעצמה רף בלתי מתפשר. עם נכסים בשווי של למעלה מארבעה מיליארד ₪, עשרות פרויקטים בתכנון ובביצוע, מאות לקוחות נאמנים והון אנושי מהטובים ביותר במשק, דבר אחד בטוח: קבוצת אמפא תמשיך להוביל, לחדש ולתרום לפיתוח המשק הישראלי.